جستجو ورود به سايت    ثبت نام كاربر
 نمایش مکاتبات انجمن  
نامه انجمن به دکتر هاشم پور در خصوص وضعیت صادرات تولید کنندگان کیک و کلوچه
نوشته شده توسط Rozbeh Etemad در1391/10/26 09:01:37 ب.ظ

 


 جناب آقای دکتر هاشم پور

ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران

با سلام و احترام

همانگونه که مطلعید بر اساس آمار رسمی گمرک ایران از سال 82 تا سال گذشته  صنعت شیرینی و شکلات بالاتر از صنعت لبنیات، رتبه اول صادرات صنایع غذایی را به دست داشت. سهم این صنعت از اشتغال و صادرات استان مازندران نیز قابل  توجه و حدود 20 درصد از اقتصاد صنعت غذای استان را شامل می شود. چند ماهی است که با تلاطم وضعیت ارز و صادرات، احوال این صنعت نو پا و در عین حال اشتغالزا و با ارزش افزوده بالا،  به وخامت گراییده است.

  قیمت گذاری دلاری ، به مراتب بالاتر از نرخ فروش واقعی صادرات این محصولات و افزایش جایزه های صادراتی تابع آن، در سالهای اخیر، تولید کنندگان و صادر کنندگان را بر آن داشت تا نسبت به قیمت گذاریهای صادراتی نه تنها معترض نباشند که از آن استقبال هم بکنند. اما در میان تلاطمهای شدید صادراتی اخیر اعم از مشکلات قیمت تمام شده محصول، دریافت و انتقال ارز و هزینه های سیستم سعی و خطای مدیریت بحران صادرات، وضع عوارض صادراتی 10 درصدی اخیر آن هم بر اساس قیمت گذاری دلاری  غیر واقعی مذکور و ارزش ریالی اتاق مبادلات، ضمن تضعیف امکان و توان رقابتی  صادرات این محصولات، وضعیت تولید و اشتغال این صنعت وابسته به صادرات  را به شدت کاهش داده است. آمار عملکرد صادرات ماهیانه  گمرک ایران  نیز گواه این مدعاست.

اما دو پیشنهاد:

1- وضع و تداوم عوارض صادراتی برای محصولات گروه شیرینی و شکلات  به ویژه به صورت درصدی از ارزش فروش را مناسب جایگاه صادراتی  این گروه مهم غذایی کشور و استان نمی پنداریم. به ویژه که در این سیستم  اخذ عوارض، کالاهای با ارزش افزوده بیشتر سهم بیشتری  می پردازند تا آنجا که ارزش افزوده بیشتر در این کالاها مفهوم خود را از دست می دهد!  چه بسا حذف عوارض صادراتی، مهمترین و موثرترین راهکار اجرایی برای بازگشت مجدد این صنعت موثر و ارز آور ملی به عرصه صادرات و امنیت شغلی  جامعه بزرگ آن باشد..

2- در حال حاضر ارزش ارزی برای صادرات هر کیلو کلوچه 3.6 و هر کیلو کیک 1.9 دلار محاسبه  می شود. در گذشته جوایز و در حال حاضر عوارض صادراتی با این قیمت محاسبه و با ارزش ریال اتاق مبادلات ( حدود 2500 تومان)  اخذ می شود.  مطالعات این انجمن نشان میدهد که چه در گذشته و چه در حال،  نرخ فروش عملی این گروه محصولات به مراتب پایین تر و در هر دو گروه حدود 1.5-1.7 دلار می باشد.

ضمن تاکید مجدد بر تقاضای اول ، پیشنهاد می شود با جمع آوری مستندات جدید از بازار صادرات، نرخ صادراتی این محصولات مورد بازنگری و اصلاح احتمالی قرار گیرد.

از آن ریاست محترم تقاضا می شود با بررسی سازمانی موضوع مطرح شده، امکان طرح و پیگیری آن در مجامع استانی و ملی  مرتبط  را فراهم سازید. با سپاس.


اسماعیل خاتمی مقدم

رئیس انجمن

رونوشت:

·         کانون محترم صنایع غذائی ایران جهت اطلاع ودرصورت امکان پیگیری

·         انجمن محترم شیرینی و شکلات ایران جهت اطلاع وپیگیری

print

فایل های پیوست شده
متن نامه نظرات


  
Copyright 2010 by www.FDA-MAZAND.com  -  Designed by Parmis IT Group