جستجو ورود به سايت    ثبت نام كاربر
    
نامه انجمن به معاونت امور اقتصادی استانداری در خصوص افزایش واحدهای فروش شیر خام فله و درخواست یک جلسه
نوشته شده توسط Mis parhazeh در1397/09/12 10:23:15 ق.ظ

 


 معاونت محترم امور اقتصادی استانداری مازندران

 با سلام و احترام؛

در پی افزایش واحدهای صنفی فروش شیر خام فله و دیگر محصولات لبنی که خطر افزایش بیماری های مشترک بین دام و انسان را به همراه دارد و جهت جلوگیری از مخاطرات آن برای هم استانی های عزیز، موضوع در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مطرح و طبق بند 2 صورتجلسه مربوطه که تصویر آن به پیوست می باشد مقرر گردید با عنایت به اهمیت موضوع طرح مجدد آن در کارگروه سلامت استان از حضرتعالی درخواست گردد.

هرچند آمار دقیقی از ارگانهای ذیربط گزارش نشده است ولی افزایش بیماریهای تب مالت و سل را به مقدار قابل توجهی شاهد هستیم که ضرورت دارد تا در این خصوص بیش از پیش به  مسئولین محترم و مردم عزیز به طرق مقتضی اطلاع رسانی گردد. البته علاوه بر این بیماریها به دلیل عدم رعایت مواردی که در ادامه خواهیم گفت، لبنیات تولیدی در اصناف با کیفیت و ارزش غذایی پایین بوده و همچنین انواع دیگر آلودگیهای باکتریایی عامل فساد محصول و عامل بیماری و ... را نیز به همراه خواهد داشت.

1-    عدم نظارت بر شرایط حمل شیر خام از مزرعه تا فله فروشی

2-    عدم وجود آزمایشگاه و کارشناس آموزش دیده و تأیید صلاحیت شده برای تأیید کیفیت شیر دریافتی در فله فروشی ها و استفاده ایشان از شیرهای بی کیفیت و آلوده    

3-     عدم وجود تجهیزات مناسب سالم سازی، سالن تمیز و همچنین عدم آگاهی کافی افراد از فرآیند تولید محصولات که در نتیجه محصول تولیدی با شاخصهای کیفی مربوطه مطابقت ندارند.

4-    در حالیکه سازمانهایی چون دامپزشکی، استاندارد، دانشگاه علوم پزشکی که وظیفه کنترل تولیدات غذایی از مزرعه تا سفره را بر عهده داشته و بر کارخانجات تولیدی نظارت مستمر و حضوری مؤثر دارند در خصوص فله فروشی ها این فرآیند وجود ندارد.

5-     عدم نظارت و در نتیجه آن امکان هرگونه تقلبی از جمله استفاده از افزودنیهای غیر مجاز برای سود بیشتر، پوشش نواقص فرآیندی و بهداشتی در تولیدات این واحدها محتمل است.

در خاتمه از آن مقام محترم تقاضا میشود تا در خصوص تشکیل جلسه فوری و تأکید بر انجام اقدامات عملی برای جلوگیری از فله فروشی به منظور کاهش و در نهایت حذف مخاطرات مصرف کننده دستور فرمایید.با سپاس.

 

        غلامرضا قاسمی

رئیس انجمن صنایع غذایی و

       دارویی مازندران

print
 نظرات


 چاپ   
Copyright 2010 by www.FDA-MAZAND.com  -  Designed by Parmis IT Group